• Menu
  • Menu

Národní park Cotopaxi [Ekvádor]

Národní park Cotopaxi. Pýcha Ekvádoru. Tedy, jedna z mnoha. Nicméně, pokud mluvíte s místními o Ekvádoru, tak jedna otázka se pravidelně opakuje: ,,Už jsi viděl sopku Cotopaxi?” Nebojím se říct, že projet Ekvádor a nezahlédnout Cotopaxi by byla prostě minela jako blázen.

Proč? Ono, fotka vydá za tisíc slov. Nicméně, ani ta nejlepší fotografie zdaleka nepřiblíží to, co se člověku prožene hlavou, když kolosální sopku spatří na vlastní oči. Předchozí slova připomínají učebnicovou frázi, ale vězte, je to tak!

Takže, co neopomenout při plánování návštěvy Národního parku Cotopaxi?

V průběhu článku to vezmu bod po bodu…

Hned na úvod je dobré se rozhoudnout, co vlastně chcete podniknout? Možností je mnoho. Zejména zvažte vaše fyzické možnosti, ambice a elán. Nicméně, jeden bod platí pro všechny, přijeďtě aklimatizovaní na vyšší nadmořskou výšku jinak vám výlet může zhořknout. Tedy, rozhodně sem nejezděte přímo z letiště. Jo a přibalte si opravdu teplé oblečení!

A ony možnosti?

– výstup na Cotopaxi (extrémně náročné)
– výstup na Ruminahui volcano (náročné)
– tour – vyjet autem s průvodcem k chatě Jose Ribase, cca v půli sopky Cotopaxi, následně si dojdete právě na chatu, poté přesun k jezeru Limpiopunga (procházka okolo jezera cca 3km) – cena cca 80 USD za osobu (záleží na počtu lidí), do výletu lze zapojit i další místa k obhlédnutí, záleží na domluvě

Jo a ideálně si naplánujte svůj pobyt mimo víkend, kdy se zejména k jezeru Limpiopungo sjíždějí domácí ve velkém.

Ubytování. Je to trošku k podivení, ale turistická infrastruktura je bídná. K dispozici je několik hotelů a rančů za vskutku astronomické částky. Nicméně, “Casa de los Volcanes” je výborná volba po všech směrech.

Hlavním provozovatelem je Darwin, výborný chlapík. Ochotně pomůže zajistit vše potřebné, tedy dopravu k chatě (lze jet s Quita autobusem do Machachi a následně využít taxi), ale Darwin je schopen domluvit taxi, které vás vyzvedne kdekoliv v Quito při ceně do 60 USD za skupinu (max 5 osob).

V případě, že plánujete využít nějakou tour či výstup až na vrchol Cotopaxi, tak zase Darwin dokáže sehnat zkušené průvodce za výrazně lepší ceny než agentury. Jedna věc. S angličtinou neuspějete (tedy, komunikace na Whats App, probíhá v eng), ale na místě je třeba již znát pár španělských slovíček nebo mít po ruce telefon s překladačem. Část naší skupiny tour využila a chlapi byli velmi spokojeni.

Jo a tohle je výhled z odpočinkové místnosti.

Kapacita ubytování je maximálně 6 osob. Nocleh včetně snídaně vyjde na 30 USD. Večeře či oběd je k dispozici za 10 USD (hlavní chod a polévka). Nutno podotknout, že jídlo chutnalo výborně. Na obrázku lze vidět delikátní steak z lamy, připravují i úžasné ryby, krevety či kuřecí. Jo a také budete zásobování čajem zdarma a lahodným canelazem.

Platit lze pouze hotově.

Pár technických poznámek. Kousek od chaty se nalézá obchůdek, kde si můžete zakoupit nějaké suroviny, včetně vody, ale není špatný nápad si drobné zásoby na treky dovézt sebou.

Chata leží v nadmořské výšce 3 600 m.n.m., to znamená:
– nepodceňte pitný režim
– v noci (ale i přes den), je mimořádná zima, večer je k dispozici společenská místnost s výhledem a krbem, nicméně, v samotných pokojích je kosa jako prase

A na chatě mají velmi rychlý internet. Já musím na cestách pracovat, takže jsem byl velmi mile překvapen.

Já osobně se do Národního parku Cotopaxi vypravil hned dvakrát…

První víkend mi štěstí na počasí, řekněme, prostě nepřálo… Tedy, páteční odpoledne bylo ideální, ale dny určené k trekům už tak slavné ne…

Avšak, druhý pokus už klapl znamenitě.

Rozdělili jsme se na dvě skupiny (veteráni se vydali na tour, viz popsáno výše) a mladší pušky mířily směr Ruminahui Central, dále k jezeru Limpiopungu. Tam jsme se setkali se zbytkem výpravy a společně se autem návratili na chatu. (pokud jdete sólo a chcete pošetřit, tak je možné dojít zpět k chatě po silnici, což jsem uskutečnil při své první výpravě)

ZDE je naše trasa

První polovina výstupu je vcelku dřina, ale relativně ok na ekvádorské poměry, co se týče náročnosti – tedy z pohledu sportovce s dobrou kondicí.

Výstup na samotný vrchol, počítáno od chaty, lze stihnout na 2,5 hodiny (doporučuji kalkulovat s delším časem). Pokud jdete svižně a nějak extra se cestou nezdržujete. Cesta není nijak extra technicky náročná. Nejprudší část je posledních cca 500 metrů, kdy jdete k samotnému vrcholu. I samotná nadmořská výška již hraje proti vám. Vrchol leží ve výšce 4 630 m.n.m..

Čím dříve ráno vyrazíte, tím lépe. Počasí se může relativně rychle pokazit a uvrhnout Cotopaxi za mračnou oponu…

Což byl i náš případ. Chtělo to dobýt vrchol Ruminahui o hodinku dříve… Ale i tak se jednalo o spektakulární podívanou!

Při našem vrcholovém rozjímání nám kolem hlav létal mohutný kondor. Cestou nahoru jsme zase v údolí zahlédli skupinu divokých koní…

Druhá část cesty k jezeru je už snadná exibice. K jezeru jsme dorazili trochu dříve než první skupina. Tak jsem roztáhl pončo a prostě jsme se váleli jako selata užívajíc života.

Aktivit, které můžete v Národním parku Cotopaxi je mnohem více. Avšak, pokud absolvujete jednu ze zmíněných variant, tak máte “splněno”. Nicméně, není od věci si na Cotopaxi vyčlenit více dní, především kvůli proměnlivosti počasí.

Ostatní dny lze vyplnit procházkami po okolí, návštěvou vodopádů, výšlapem na Pasochoa nebo prostě jen odpočívat a užívat si úžasnou scenérii.

Na závěr ještě omrkněte video, které jsme v průběhu výšlapu natočil.


No a co říci závěrem? Asi to, že Cotopaxi se prostě musí vidět!

 

 

 

Odpovědět