• Menu
  • Menu

Digitální nomádství v Ekvádoru

Na svých cestách musím sladit svoji dobrodružnou žádostivost s pracovními povinnostmi, pro onu větu existuje odborný termín zvaný “digitální nomádství”. V minulosti jsem si ono “kombo” vyzkoušel např. ve Vietnamu, Thajsku či Kolumbii. Právě posledně jmenovaná země ve mně zažehla chuť pro bližší zkoumání Jižní Ameriky. Po slušné analýze, drbání si hlavy a několika dnech strávených bádáním padla volba na Ekvádor jako na mojí další destinaci.

V osudí bylo také Peru, Chile, Bolívie či Argentina. Proč tedy Ekvádor?

Ekvádor přináší na stůl velmi zajímavý mix. Tedy, úžasná příroda v blízkosti měst, slabší ekonomika, rychlý internet. Drobnou nevýhodou je, že na cestu jsem musel vyrazit již v srpnu a zkrátit si české léto. Nicméně, ideálním obdobím pro návštěvu Ekvádoru jsou měsíce duben – říjen.

Svoji anabázi jsem rozdělil na tři části:

  1. Quito
  2. Příjezd bráchy s taťkou a dva týdný “prázdnin”
  3. Cuenca

Začněme Quitem

Quito je zajímavé město v naprosto úžasném obležení nedalekých sopek. Nabízí tedy ideální mix, kdy přes týden mohu pracovat za doprovodu rychlého internetu a o víkendu razím za neskutečnou přírodou.

Myslím, že pro každodenní život je nejlepší část města zvaná “La Carolina” či blízké okolí, kde je k dispozici mnoho solidních bytů, s rychlým internetem přes AirBnb. V této části města je skvělý park, nákupní centrum, množství co-workingových center. Jedná se i o jednu z bohatších částí města (až evropsky vyhlížejících), ale je zde také bezpečněji než jinde.

Jsou zde i výborné kavárny, restaurace s poledními meny za pár dollaritos a prostě vše, co člověk potřebuje k životu.

No a v samotném historickém centru je člověk relativně za chvíli.

V okolí města se nalézá hromada senzačních míst, jako například Národní Park Cotopaxi, sopka Pichincha, Pululahua, deštný prales Mindo. Stále v dojezdové vzdálenosti autobusem lze navšívit kráterové jezero Cuichocha či sopky Imbabura, Cayambe. Nebo termální lázně Papallacta. Skutečně, je z čeho vybírat.

Abych Quito pouze nechválil, tak občas bývá v městě nedýchatelno. Místní vozový park zrovna nesplňuje evropské emisní normy. Po setmění je lepší jezdit taxíkem (Uber či jiné) a člověk si musí zvyknout na množství žebráků a zbídačených lidí (často uprchlíci z Venezuely).

Dva týdny prázdnin

Následně za mnou přijela grupen. Program se velmi podobal tomuto ityneráři. A musím říct, že všichni byli nadšeni. Já možná ze všech nejvíc.

Dějství třetí, Cuenca

Toto město v jižní části Ekvádoru je označováno jako takovou skrytou perlou pro digitální nomády v celé Jižní Americe. Musím přiznat, že příjezd do města velikosti Brna byl velmi osvěžující. Čistý vzduch, krásné historické centrum, pěkné restaurace, viditelně méně žebráků, super co-worky, přátelská komunita, větší klid.

Nicméně, jedna věc mi hned na začátku velmi chyběla. Výhled z mého bytu v Quitu, kdy jsem z postele obdivoval Pichinchu a z koupelny Cotopaxi. Příroda okolo Cuenca je velmi zajímavá, ale prostě už to nejsou ty brutální sopky se zasněženými vrcholky, ale o něco střízlivější, byť stále skvělé cíle jako Národní Park Cajas, Ingapirca či Ďáblův nos a mnohé další.

Nicméně, jelikož jednu z hlavních motivací pro návštěvu Ekvádora byly sopky, tak Cuenca neměla onen lesk. Pokud bych nejdříve okusil Cuencu a až poté Quito, zřejmě bych město hodnotil pozitivněji. Takže za mě je vítězem Quito.

 

Suma sumárum

Internet v Ekvádoru není problém. Ve městech je rychlý, relativně spolehlivý. Pro upload či download větších souborů je ovšem lepší zajít do co-worku. Počítač si beru i na své víkendové výjezdy do končin nekončin. A mohu dodat, že v každě ekvádorské vesnici jsem se připojil k funkčnímu internetu.

Doprava. Ve městech jezdí levné taxíky, po silnicích také levné a četné autobusy. Delší trasy lze zdolat letadlem.

Jídlo. Pohoda. Polední menu bývá pestré a levné. Celkově je v Ekvádoru levno. Jedinou vyjímku tvoří alkohol, především pivo.

Angličtina. No, doporučuji alespoň základní znalost španělštiny či pár základních frází. Angličtina nevládne světu všude.

Jet či nejet do Ekvádoru nomádit? Jet. Roozhodně jet.

 

Odpovědět