• Menu
  • Menu

San Agustín aneb co neminout [Kolumbie]

San Agustín, co neminout? Tedy, jedná se o zapadlé městečko na jihu Kolumbie, není to ovšem ledajaké městečko. Co by kamenem ze San Agustínu dohodil se totiž nachází archeologický park obsahující mysteriózní skvosty vytvarované ze sopečného kamene, rozuměj sochy, původně uložené v hrobkách. Celý park se ocitl na seznamu UNESCO.

San Agustín již nyní navštěvuje jisté množství turistů, nicméně masovému turismu místo dle mého názoru odolá. Důvod je prostý, komplikovaná dostupnost.

Do městečka lze dojet ze dvou směrů:
1) Bogota – 12h busem
2) Popayán (Cali, Manizales) – přičemž z Popayánu, kam lze doletět letadlem, cesta trvá 5-6 hodin, na dobré polovině cesty stále absentuje asfalt

Nicméně, já po ose Salento, Cali a Popayán zvládl nástrahy náročné cesty a do San Agustínu úspěšně dorazil.

I díky zdlouhavému cestování jsem si na San Agustín vyčlenil 3 dny…

  1. Jeep tour – vyhlídky na údolí a hory, vodopády, prostě zahřívačka
  2. Pěší túra po menších zastávkách okolo archeologického parku
  3. Samotný vrchol, tedy návštěva epicentra všeho

Den 1

Salto El Mortiño

První zastávka na Jeep tour, jež startuje v 9 hodin a končí kolem 17h je u vodopádu Salto El Mortiño. Voda si užívá let vzduchem v délce 170 metrů.

Alto De Ras Piedras

Byť to z fotografie nevypadá, tak se jedná o první kontakt se záhadnými sochami, tolik připomínající slavnější bratry z Velikonočních ostrovů.

Na fotce vidíme ovšem dvě jiné zajímavé věci. Náš vůz a obchůdek s kávou. Prodejce operující ve stánku je evidentně milovníkem Beatles, protože vlevo visí jejich plakát a z reproduktorů se linou jejich tóny. Chtě nechtě jsem si u něj musel koupit balíček kávy, abych tohoto zkušeného jinocha podpořil.

Salto De Bordones

Další masivní vodopád, tentokrát okořeněný solidním výhledem.

Jedná se o jeden z vůbec nejdelších vodopádů v Kolumbii, kdy voda letí vzduchem nerušeně v délce 400 metrů.

Obando

Archeoparčík ležící přímo uprostřed malé vesničky. Zde se nenacházejí žádné sochy, ale za mými zády je několik prázdných hrobů. Takže se člověk podívá na díry v zemi a dále musí značně zapojit svoji fantazií.

Údolí řeky Magdalény

Poslední zastávka dne. Řeka se nekompromisně valí kolem nás. Její hučení nelze přeslechnout, jakožto nelze přehlédnout ani všudepřítomnou zeleň.

Mimochodem, Magdaléna je nejdelší řeka Kolumbie, kdy proudí napříč zemí a vlévá se až do Karibského moře.

Celou tour mohu doporučit. V průběhu jízdy je k vidění mnoho dalších scenérií, vesniček a drobných bizarností. Jízda stála 35.000 COP a lze ji snadno domluvit v každém hotelu na recepci nebo v jedné z četných cestovních kanceláří v centru San Agustínu.

Den 2

Pochod po okolí

Předchozího dne jsem se vozil, tak dnešní trasa nabízela ideální možnost se trochu protáhnout. Vyrazil jsem v 9h ráno a kolem 16h již dlel zpět v San Agustínu, přičemž jsem se vyloženě šoural. Celá trasa ZDE.

Pro nechodce je možné si najmout koně a projet si okruhu v jeho sedle. Cenově vychází dobrodružství na 30.000 COP a zabere něco přes tři hodiny.

El Tablón

První zastávečka je spíše zahřívacího rázu.

La Chaquira

O kousek dál se nachází La Chaquira, moje oblíbené místo. Sice zde nejsou žádné sochy, ale génius loci je skryt na kameni a v okolní přírodě.

Postavička má totiž výhled na údolí řeky Magdalena jako zvon. Respektive, “spektakular”, jak rádi říkají Kolumbijci.

El Purutal

Dle mého mínění jde do tuhého. El Purutal již funguje jako finální zahřívačka před samotným archeoparkem a k vidění zde jsou nádherné kousky.

 

Nachází se zde taktéž dva barevní jedinci. Všichni ostatní jsou “jednobarevní”. Tedy, původně pravděpodobně všechny sochy zdobily barvy, ale tok času je z většiny smyl.

V blízkém bufíku jsem si dopřál 100% natural přírodní čaj, excelentní. V čaji mi plavaly kousky manga, ananasu a chutnal fakt dobře. Je možné si dopřát i obídek, kávu či zakoupit ovoce na osvěžení, pochopitelně. Ceny jsou tradičně lidové.

San Agustín je obklopen horami a tradiční zelení. Jsme přece v Kolumbii.

To také znamená, že se zde každý den objeví obligátní třicet minut dlouhá přeháňka. Takže bez nepromokavé bundy nevylézat. Jinak je podnebí v čase Vánočním příjemné.

Cesta vede kolem pěkných domečků (ale i mnoha holostaveb). Kytičky podél cesty jsou samozřejmostí.

Místní policejní stanice. Kolumbijci jsou velmi poctivý v aplikaci vánoční výzdoby na vše, takže místní četníci taktéž nejsou vyjímkou.

Den 3

Archeologický park San Agustín

Hned úvodem je vhodné připomenout, že park je na listině chráněných památek UNESCO. Navíc, patří k vůbec největším objeveným nekropolím na světě. V tuto chvíli bylo nalezeno okolo tří stovek hrobů. Přičemž se odhaduje, že se jedná cca o 10% toho, co okolí San Agustínu skrývá.

Park je rozdělen do několika sektorů. Na fotce se rozléhá Mesita A, kde pouť parkem začíná.

O samotných sochách se neví mnoho. Datum zhotovení se odhaduje někdy mezi 600 let před naším letopočtem až 100 let našeho letopočtu.

První oficiální zmínku o nalezišti lze nalézt v knize španělského mnicha Gertrudise, jehož kroky vedly tímto územím v 18. století.

Kdo je na sochách vyobrazen?

S nějvětší pravděpodobností důležití lidé tehdejší civilizace, a také šamani.

V mnoha hrobech se také nalezly zlaté předměty. Ty pravděpodobně měly dotyčnému pomoci při cestě na onen svět.

To ovšem nezůstalo bez povšimnutí i skupiny zvané “vykradači hrobů”. Tito lidé vybílili značné množství hrobek a mnohé předměty se nalézají ve vitrýnách bohatých jedinců z Evropy a všude možně. Některé kousky se podařilo vypátrat a navrátit do kolumbijských rukou. Mnohé kousky jsou k vidění v Muzeu zlata v Bogotě.

 

Finální zastávka. Osobně jsem park shledal extrémně zajímavým, přesně, jak jsem očekával.

 

Věřím, že na otázku alá “San Agustín, co neminout?” jsem odpověděl celkem slušně… Teď už nezbývá než sem prostě vyrazit.

 

 

Odpovědět