• Menu
  • Menu

Co dělat v Salentu? Ideální místo pro milovníky hor a kávy…

Salento, obvyklá zastávka pro drtivou většinu návštěvníků Kolumbie. Proč? Co dělat v Salentu? Po téměř týdenní anabázi můžu směle potvrdit, že dobrá pověst, co Salento předchází je zcela oprávněná…

Poloha městečka je úžasná. Salento je hezky usazeno v horách a je vstupní branou do NP Los Nevados, je umístěno v tzv. kávovém trojúhelníku a okolí je plné dalších možností na kratší treky. Jelikož se jedná o kolumbijské městečko, tak je také pochopitelně plné barevných domků…

Takže, co vidět a neminout?

Cocora valley

Cocora valley je jedno z nejfotogeničtějších míst celé Kolumbie. Vysoké palmy obklopené ještě vyššími horami. Prostě unikát.

Do údolí lze snadno dojez džípem ze Salenta. Následně je možné podniknout několika hodinový trek či si prostě dojít pro svoji fotku a kochat se. Obě možnosti jsem podrobněji popsal ZDE.

Coffee tour ve Finca De Don Elias

Možností kam si zajít na tour je asi 350. Já se po doporučení několika lidí rozhodl pro farmu De Dona Eliase. Na plantáž lze dojít jednoduše pěšky (cesta trvá cca 40 minut) nebo se svézt autem či využít koně. Tour je prováděna v angličtině či španělština. Nění uvedená konkrétní hodina, prostě až se sejde pár lidí, tak se jde na věc.

Farma běží na 100% organické bázi. Mají vysázeno okolo 4 000 stromků, sklizeň probíhá dvakrát ročně a výnos se pohybuje okolo 2-3 tun. Všechnu kávu si prodají sami bez větších problémů.

Chlapík si trochu stěžoval, že jak se zvyšuje teplota, tak se posouvá sklizeň.

Na plantáži se nacházejí také banánovníky (slouží jako stínidlo při horkém létu – banány jsme také ochutnali a taktéž delikátní), pomerančovníky a mnohé další stromy, které také mají vliv na aroma kávy.

Na závěr tour jsme samozřejmě dostali šálek lahodné kávy připravené mistrem.

 

Trek v Los Nevados

Absolutní paráda. Absolvoval jsem tři dny trvající trek skrz Národní park Los Nevados za využití služeb Paramo trek (cena 880.000 COP). Viděli jsme sopky, jezera, paramo, údolí, spali v horských chatách, jedli si jako králové. Navíc se nám sešla velmi dobrá parta, což celý zážitek ještě vystupňovalo. Trek jsem podrobněji zpracoval ZDE.

Mirador Salento

Salento ja taktéž známo barevnými západy slunce. Což můžu odsouhlasit. Nicméně, při těch nejlepšíchsvětelných přehlídkách jsem se pochopitelně na miradoru nenacházel…

Cestou nahoru na mirador,  je třeba zdolat pár schodů, ale snaha se vrátí.

Z druhé strany je zase pěkný výhled na hory (když není oblačno) a údajně zde probíhají i velmi pěkné východy slunce. Nicméně jsem nenašel dostatek sil okusit tento jev na vlastní kůži.

 

Průzkum městečka

Této možnosti se člověk vlastně tak nějak nevyhne. Přesuny jsou prostě pěkné. Na fotce je “hlavní třída“, co je obsypána ochůdky a hlavně večer a o víkendech zde bývá hodně živo.

Salento je barevné, kolumbijské, živé. Né náhodou se jedná o druhé nejnavštěvovanější městečko celé Kolumbie, hnedka po Guatapé.

Domečky jako malovaní jsou prostě všude. Městečko je plné mnoha pěknými kavárnami jako Le k’fée či Café Gourmet. A mnohé další. To samé lze říci o restauracích.

“No name” trek

Takový menší okruh (zde mapa) s opakujícími se výhledy na Salento z mnoha úhlů a pochopitelně i na okolní pastviny, hory, ranče.

Dvě třetiny cesty vedou po horské silničce a zbytek se jde trochu těžším terénem, džunglí. Cestou nejde zabloudit a jedná se pohodovou procházku. Respektive, nastoupá se asi 800 výškových metrů, ale pokud se rozhodnete jít nahoru po silnici a zpět džunglí, tak je stoupání skutečně postupné. Celý okruh měří 12 km. Mně cesta zabrala 2,5h, přičemž jsem moc nezastavoval a šel relativně kvapem.

Prostě zelená Kolumbie.

 

Trek na vodopád Santa Rita

Jedná se o kratší záležitost. Celou cestu lze absolvovat po svých ze Salenta zpět či je možné se částečně svézt místním MHD a cestu si pokrátit. Tak či onak se jedná o nenáročný výšlap.

Prochází se kolem finca Santa Rita, celá trasa ZDE. Právě zde se platí administrativní poplatek 5.000 COP za průchod po soukromém pozemku k vodopádu.

A právě při placení vstupného jsem se dal do řeči se skupinkou mladých Kolumbijců. Následně jsem prozradil, že jsem z Republica ČEKA. Načež na mě jeden borec začal mluvit parádní slovenštinou. Vylezlo z něj, že strávil rok a půl na studentkém pobytu na Slovenku, konkrétně v Popradu. Procestoval i Čechy, kde se mu líbilo taktéž. Pouze ho trápila zima. Jako suvenýr si dovezl do Kolumbie pár lahví Tatranského čaje.

Každopádně. Vodopád je v pohodě. V případě, že jste na rozdíl ode mne otužilejšího rázu, tak je možné se v “bazénku” vyčvachtat.

 

Přírodní rezervace Kasaguadua

Pokud spadáte do kategorie informace chtivých, tak rozhodně doporučuji nevynechat menší přírodní rezervaci Kasaguadua opodál od Salenta. Dva borci z Londýna zakoupili a osídlili oblast a snaží se jí udržovat v co nepřirozenějším rázu. Slouží skvělými znalostmi o ekosystámu, tak doporučuji připlatit pár drobných a vychutnat si krátký trek s komentovanou tour.

 

 

Salento je také populární díky mnoha okruhům, kde se lze svézt na koňském hřbetu či na kole.

Závěrem. Salento je skvělý.

 

 

Odpovědět