• Menu
  • Menu

Víkend na Malé Fatře

Předpověď počasí slibovala parádní víkend. Otázka zněla jasně, co s tím?

No a volba padla na Slovensko, na NP Malá Fatra. Den číslo “1” měl jasný cíl, Velký Rozsutec a následný průzkum hřebenovky. Vyrážel jsem z Nové Doliny.

Avšak, již cestou na místo činu mi bylo jasné, že slíbené sobotní slunečno se konat nebude. Mraky ležely proklatě nízko. No nic, alespoň si dám trochu do těla…

Logicky, s každým nastoupaným metrem se situace zhoršovala…

A zhoršovala… Až jsem dorazil na vrchol, který za lepších povětrnostních podmínek nabízí parádní výhledy na celou Malou Fatru.

Sestoupil jsem na hřebenovku, ale počasí se nelepšilo. Naopak, přidal se solidní deštík. Rozhodl jsem se opustit hřebenovku, sestoupit po zelené a vyzkoušet výšlápnout na Sokolie. Počasí se mělo odpoledne trošičku zlepšit.

Leč, zázrak se nekonal.

Až při sestupu dolů jsem si alespoň trošičku prohlédl mohutná skaliska. No a pak jsem doufal, že alespoň nedělní část programu vyjde dle plánu.

V sobotu jsem přenocoval ve Strečnu, odkud jsem ráno zamířil vlakem do Šutova. Tam jsem začal svůj výšlap s pořadovým číslem 2.

TRASA HERE

 

No a od začátku dne bylo jasné, že neděle bude zcelá jiná písnička. Tedy, mluvme o počasí. Stoupání bylo zase tvrdé, ale daleké výhledy dodávají člověku dostatek sil.

Na vrcholu Velkého Kriváně jsem si užil výhled jako z partesu. Celá hřebenovka jako na dlani. Na tomto vrcholu se vyskytuje větší množství turistů. Na svědomí má tento jev nedaleká lanovka. Jakmile se ale člověk vydá zase o kus dál, tak řady turistů značně prořídnou.

Ale výhledy při tom ještě gradují. To už mám před sebou Malý Kriváň.

 

Hop, a už se povaluji na Malém Kriváni. Člověku zde nic nechybí. Tady se plnými doušky rozdává ona neskutečná lehkost bytí.

Já ovšem musím pokračovat po červené dále ke Strečnu. Ještě se ohlížím, slzička téměř ukápne…

Ještě si člověk užije výhled na skaliska Suchého. Poté již začíná téměř nekonečné klesání.

Všechno krásné jednou končí a tento nedělní trek krásný byl.

Úplně se nabízí varianta, kdy člověk ve Strečnu začne a přecho hřebenovky si rozloží na 2-3 dny. Dle svých možností. No a když na tuto operaci vyjde počasí, tak to je totální jízda!

Odpovědět