• Menu
  • Menu

Pražská místečka, známá i neznámá

Praha je plná koutů, jež jsou někdy až “okupovány” turisty. Tedy, s výjimkou roku 2020. Každopádně, Praha není pouze Karlův most, Staré město, Vyšehrad či ZOO. Praha nabízí i kouty zarostlé, budovy zaprášené či prostě jen mimo obvyklý perimetr.

Bohnický ústavní hřbitov

Hned na úvodní si dovolím vypíchnout jedno z nejděsivějších míst, které jsem měl tu čest navštívit. Čím to?

Hřbitov sloužil především pro pacienty nedaleké psychiatrické léčebny. Následně zde našli místo posledního odpočinku také pracovníci léčebny, italští vojáci z první světové války, kteří se nakazili tyfem a mnozí další.

Také zde byly praděpodobně pohřbeny ostatky zavražděné prostituky Otylie Vránské, Gavrila Principa či jeden z předků Margaret Thatcherové (Iron lady).

Co je na onom místě tak děsivé? Možná jsem jenom strašpytel, ale v životě jsem necítil tak stísněnou atmosféru, těžký vzduch a jakýsi pocit, že se může stát něco špatného.

Hřbitov je stále plný neoznačených hrobů, jež lze poznat podle vyvstávajích kopečků v řadách. Hřbitov pochopitelně přitahoval a asi i přitahuje nejrůznější satanisty, okultisty či jiné tvory. Bohnický hřbitov leží na poměrně odlehlém místě, nicméně…

 

Střecha Radost

Z deprese do radosti. Doslova do Radosti, na Žižkov. Budova, jež nese neoficiální označení jako “První pražský mrakodrap”. To díky tomu, že sahá až do výše 52 metrů.

V útrobách budovy nechybí stylová kavárna a jistý nádech čistého socialismu.

Na střechu Radosti lze vyjet výtahem. Platí se vstup 100 Kč, což slouží i jako voucher na drink. Na střeše je totiž kromě vyhlídky na Žižkov (z druhé strany člověk kouká na Pražský hrad) i stylový bar. Přes léto se na střeše konaly i různé kulturní akce.

 

Grébovka

Malá Itálie přímo v Havlíčkových sadech. No a je nutno dodat, že Havlíčkovy sady jsou celkově místem, kde odpočinek chutná.

 

Výhled na Trójský zámek

Nicméně, pro onen výhled na vinice, zámek, Stromovku a Prahu v dáli, tak je nutné vstoupit do Botanické zahrady. Konkrétně dorazit až ke kapli svaté Kláry.

 

Sochařské výtvory Davida Černého

David Černý je značně kontroverzní sochař, který se s ničím nepáře a rozhodně rád provokuje. Po celé Praze je rozmístěno hned několik jeho děl. V danou chvíli vybírám tři kousky.

Čůrající panáčci na vlajku naší republiky patří mezi jeho klasiku.

Trochu přerostlá miminka se rozléhají o kousek dál vedle Muzea Kampa.

A nemůže chybět ani bájný Kafka.

 

Piknik

Piknikování patří k oblíbeným letním kratochvílím. Praha nabízí nemálo možností.

Jednou z těch trochu klidnějších je obora Hvězda. Zde člověku nechybí snad nic.

Naopak Riegerovy sady nenabídnou klid, ale stěží překonatelný západ slunce. Tedy pokud si přejete mít na pozadí Pražský hrad.

Sapa

Absolutní flashback na má dávná vietnamská dobrodružství.

Jedná se o stát ve státě, kde lze koupit snad všecko vietnamského. Začínaje exotickými potravinami, rybami, omáčkami až po kadeřnictví, cestovky, směnárny, hračkárny…

Včetně jejich smyslu pro design výloh.

Hotel International

Né, tohle není Amerika, ale Dejvice. Skutečně.

Hotel International měl za úkol hostit tu nejvzácnější socialistickou smetánku. Místní političtí kádři věřili, že slavnostní otevření hotelu přiláká k návštěvě Prahy jakéhosi Stalina. Ale Pepoj to bylo málo.

Břevnovský klášter

Tuším, že se jedná skoro o měnší světovou raritku. Kde jinde má člověk možnost koupit si pivo přímo na půdě svaté? Tedy v zahradách kláštera, které připravují (dříve) sami opati?

Národní památník na Vítkově

Žižkovská ikona, kterou každý zná, ale mám podezření, že s osobní prohlídkou už to je horší. Cesta nahoru je strmá a trnitá, ale výhled stojí za každou krůpějku potu.

Velký strahovský stadion

Další zaprášené, respektive rozpadající se, veledílo naší historie, co vzniklo ještě za první republiky.

V současné době se budova úspěšně drolí.

Vnitří prostory využívá železná Sparta jako svůj tréninkový areál. Jinak, kapacita činí 250 000 míst, z toho 56 000 k sezení a jedná se o nějvětší stadion na světě.

Kromě sokolských sletů zde třeba čeřila vodu legendární kapela Rolling Stone…

Letenská pláň a vyhlídka na mosty

Nedaleko metronomu lze zajít na asi nejhezčí vyhlídku na pražské mosty.

Valdštejnská zahrada

Praha je plná zahrad. Jedna z úplně nejkrásnější je bezesporu ta Valdštejnská.

 

Letohrádek královny Anny

A kdo z vás hned na první dobrou ví, kde se ona oáza klidu rozhléhá?

Je to tak, hned “za” Pražským hradem.

Což je v době koronavirové vlastně docela klidné místečko. Ehm, pokud hradní elita otevře brány. Což už je zase docela jiný příběh…

Odpovědět