• Menu
  • Menu

CHKO Bílé Karpaty – Co vidět aneb všude válka, tady mír

V této zapomenuté části naší republiky jsem měl tu čest pohybovat se prozatím pouze jednou. No a byla to sólo jízda pár excelán, jež jsem popsal ZDE. No a po bezmála čtyřech letech dozrál čas k návratu. Tentokrát v čase letním. Do Bílých Karpat jsem zavítal hned třikrát a mám pocit, že další exkurze budou ještě následovat.

No a k čemu jsem během svých toulek došel?

No, že je tady krásně. Ačkoliv, do Bílých Karpat se nejezdí za turistickými cíli typu mohutných hradů či zámků, skalních měst, stezkám v oblacích či jinými cíli komerčního směru. Do Bílých Karpat se jezdí za toulkami po loukách, lesích, za krásnými výhledy a za klidem. Ano, nachodil jsem doslova desítky kilometrů, ale jakmile se člověk vrtne do přírody, tak naráží na osamocené jedince či vzácné skupinky. A na srnky či zajíce.

Přemýšlel jsem, jak moje dobrodružství popsat. Nakonec jsem se vrhnul na výčet míst známých i neznámých, která mi přišla proště skvělá a různorodá.

1) Rozhledna Velký Lopeník

Rozhledna patří mezi snad ta nejznámější místa CHKO Bílé Karpaty, ale nešlo jinak. Prostě to místo mám rád. Mimochodem, vynikající tip pro spaní pod širákem. Rozhledna je odemčená přes noc, takže výhledy na východ i západ slunce jsou zaručeny. K dispozici je ohniště, lavičky, prostě kompletní servis.

Přes den se platí symbolické vstupné.

Nahoru se lze vydat ze třech směrů. Nejobvyklejší a nejméně náročná je varianta z Mikulčina vrchu (dále z vesničky Lopeník či Březové, což je velmi prudké stoupání). Prochází se mimo jiné přes Lopenické sedlo. Uznejte, není to paráda?

 

2) Holý vrch

Takové nenápadné místo, jež je součástí naprosto perfektního okruhu. Okruhu, který ukazuje Bílé Karpaty v topu. Jedná se o můj skromný názor. TRASA ZDE

Trasu lze i rozpůlit a přenocovat v okolí Kaňůru, kde je posezení a skvělé výhledy. Btw, na trase jsou další body níže vypsané, tedy kromě Holého vrchu mám na mysli ještě hrad Brumov či rozhledna Královec.

Cesta na Holý vrch unaví nohy a potěší srdce. Pozor, nedaleko Radějova se také nalézá místo zvané Holý vrch. Dosažení tohoto vrchu stojí méně sil, ale taky se jedná o fajn vyhlídkové místo s prostou rozhlednou.

No a přidám ještě pár snímků z opěvovaného okruhu… Lesy, louky, kopce.

A zase, lesy, louky, kopce. A klid.

A svatá místečka. To už se blížíme k rozhledně Královec, kde lze již potkat o něco více turistů. Nicméně, žádný Václavák. Na Královci se nachází turistická chata a možnost vítaného občerstvení.

3) Přírodní památka Žerotín

Přírodní památka Žerotín ukazuje tak trošku jiné Bílé Karpaty. Rozléhá se zde totiž nemálo vinohradů, ale také bohatá zeleň, barevné kvítí a nějaký ten výhled.

Člověk to zde může pěkně okouknout na nenáročném okruhu. TRASA ZDE

Na trase lze narazit i na kapličku. Ta je ovšem relativně “zánovní”, kaple byla vysvědcena v roce 1949. To kožešník Jan Hrdý v roce odkoupil pozemek na vrchu Žerotín s cílem vybudování kaple jako poděkování za uzdravení syna!

No a nejedná se o jediné svaté místečko na trase.

 

4) Větrný mlýn Kuželov

Větrný mlýn v Kuželově je mlýn holandského typu. Byl postaven v roce 1842, jeho činnost ustala v roce 1946.

 

5) Žítkovský vrch

Obce Žítkov je známá především díky Muzeu poslední žítkovské bohyně. Takže v samotné obci, především o víkendu, se nachází výrazně více turistů než je člověk zvyklý v ostatních částech Karpat.

Nicméně, pokud se vypravíte na opačnou stranu, tedy na Žítkovský vrch, tak opět značně osiříte.

Cesta na Žítkovský vrch je snadná. Výhledy senzační. Nálada výborná.

 

6) Zřícenina hradu Brumov

Nejedná se o žádnou monstrózní zříceninu. Prostě takový karpatský hrádek. Malý, milý a tradičně klidný.

 

Ještě jednou připomínám. Vybral jsem pouze pár bodíků. CHKO Bílé Karpaty musí člověk především prochodit turistickými cestami i cestičkami. Nešetřit krokem. No a po několika ujitých kilometrech bude cítit, že tady je fajn.

Odpovědět