• Menu
  • Menu

Národní památník odposlechu a Haškova Lipnice

Národní památník odposlechu. Co to je, co si pod tím představit? Ještě nedávno bych na podobný dotaz neměl odpovědi. Leč, na instagramovém profilu Region Vysočina jsem zaznamenal zmínku o takto pojmenovaném místě. Ta zmínka mne dokonce vyprovokovala k akci. No a tak se jelo. Národní památník odposlechu se nalézá nedaleko Lipnice nad Sázavou. Ok.

To je ovšem zásadní informace. Právě v Lipnici zemřel jistý Jaroslav Hašek, otec dobrého vojáka Švejka. Kdy právě v Lipnici toto velkolepé dílo také napsal.

Svatá škoda, že Hašek zemřel tak mlád a nemohl naši literaturu obohatit o mnohá další veledíla a povídky. V Lipnici má Hašek ještě jednu sochu, kde je ztvárněn o něco mladší. Nalézá se nadeleko hřbitova, kde je mistr pochován.

Lipnice nad Sázavou není jen Hašek a Národní památník odposlechu, ale také velmi solidní hrad. Z této fotografie to úplně nevyzní, ale jedná se o jeden z nejmohutnějších českých hradů vůbec.

Národní památník odposlechu je rozptýlen nedaleko od Lipnice. Skládá se ze čtyř zastávek. Co mě ovšem hned na start zarazilo, tak výskyt sněhu. Přijeli jsme z naší milované Poličky, která leží v podobné nadmořské výšce, nicméně, Lipnice sníh už okusila, my ne.

A je to tady. První zastavení zvané Ústa pravdy. Paradoxem je, že i onen památník má spojitost s Haškem. Konkrétně jeho vnuk je mecenášem všech sochařských děl.

Druhou zastávkou je bezmála tři metry vysoké Bretschneiderovo ucho. A proč právě Bretschneiderovo ucho? Je to symbol známé části knížky Jaroslava Haška. Jedná se o tajného policajta Bretschneidera, který v hospodě U Palivce odposlouchával hovory hostů a pak donášel na policejní stanici. A je to jeden z lidských smyslů, které používáme, když někoho pozorujeme, šmírujeme, odposloucháváme.

Tak jako Zlaté oči. I ty jsou součástí odkazu na bývalý režim, kdy pozorování, odposlouchávání a udávání bylo na denním pořádku.

Již neoficiální zastávkou Národního památníku odposlechu je odkaz na slavnou Hlavu XXII..

To už se člověk pomalu vrací do zasněžené Lipnice…

Lipnice nad Sázavou je jinak taková zakrnělá vesnička.

Ovšem s mnoha dalšími zajímavostmi. Jako třeba netradičně na skále postavenou kapličkou. Či skromnou vinárnou. Ona budova vpravo nesoucí na svém boku podobiznu J. Á. Komenského.

Součástí náměstí je i opuštěný hostinec a tradiční socha Jana Nepomuckého.

Náměstí muselo býti dříve krásným místem, ale soudruzi si dovolili jistě ušlechtilé historické domy kompletně “upravit k obrazu svému”.

Pokud někdo nutně hledá služby astrologa, tak nedaleko hřbitova jeden takový operuje.

Nad hřbitovem ještě ční kaplička a pozůstatek Bílé věže. Ta sloužila pochopitelně k obraně hradu jako předsunutá bašta.

Tohohle hradu…

Lipnici zdar a “nesmrtelnému” Haškovi zvlášť…

 

Odpovědět