Veganství a Vietnam. Dříve na oboje “slova”pohlížela široká veřejnost skrz prsty. Dnes se stávají trendy. Slovo “vegan” již není pouze označením pro pohublého hipstera či hipsterku bojujícího za práva zvířat a ochranu životního, nýbrž se postupně mění na mainstremovou záležitostí. A Vietnam? Pokud člověk prozkoumá žebříčky cestovatelských magazínů a influencerů, tak Vietnam bude na vyšších pozicích v drtivé většině případů. Proč? Je pestrý, levný, dobrodružný a částečně stále neobjevený.
Proč se “všežravec” rozhodne psát o veganství ve Vietnamu? Čirou náhodou. Nějakou tu dobu pobývám v Hanoji a do jedné veganské restaurace chodím snad ob den. Proč? Několik důvodů. Restauraci mám doslova za rohem, jídlo je výborné, jsem si jist původem potravin a hygienou skoro evropských standardů, prostředí je příjemné a jsem přirozeně zvědavý člověk. Takže jsem se postupně milé majitelky restaurace, vlastním jménem Vy, vyptával až jsem si řekl, proč svá zjištění uceleně nesepsat.
A jak je to tedy ve Vietnamu s vegany? Nepopiratelným faktem je, že veganství je na vzestupu, zejména ve velkých městech. Dle statistik HyppyCow dokonce patří Ho Chi Minhovo Město mezi ty vůbec nejvíce vegan friendly na světě, co se do počtu restaurací týče. Mimo metropole je samozřejmě situace odlišná. Venkované řeší jiné starosti než zrovna životní styl, dietu či druh potravin použitých pro výrobu pokrmů. Veganství či vegetariánství je však částečně zakořeněno v Buddhismu, kdy při oslavách nového roku (toho lunárního) je maso pro mnoho lidí tabu.
Vietnam je populární i díky street food. Pro vegany zůstane většina specialit zapovězena. Maso, vajíčka či rybí omáčky jsou používány v hojné míře. K ochutnání zbydou smažené sladké brambory či banánové palačinky, různé ovoce. Tím ale výčet asi končí.
V restauracích je veganských či vegetariánských možností mnohem více. Myslím i v těch pro “všežravce”. K dispozici jsou rúzné druhy jarních rolek, nudlí se zeleninou, rýže se zeleninou či salátů. Jak jsme již zmínil, portál HappyCow naznačuje, že minimálně v hlavních městech Vietnamu je solidní výběr i z ryze veganských restaurací. Částečně je to zapříčiněno růstem zájmu o veganství ve vietnamské komunitě, ale hlavně a především místní obchodníci reagují na poptávku trhu, rozuměj turistů a cizinců žijících, ať už Hanoji či Ho Či Minově Městě.
Samotná komunita v Hanoji prozatím není až tak početná, ale prý rychle roste. Pořádají se pravidelná setkání veganů, či víkendové food festivaly, ale v globálu lze říci, že v Hanoji je veganství záležitostí zejména cizinců (což bylo patrné na Vegan Food festivalu, kterého jsem se zúčastnil) a nastupující vietnamské mládeže, která je přemýšlením již značně “západnějšího” rázu. Vegani starší generace pocházejí většinou z řad Buddhistů a jejich motivace je čistě duchovního rázu.
Upřímně. Vietnam je velmoc, co se týče produkce a používání plastů a se zvířaty se také dvakrát nepářou. Nedovolil bych si označit Vietnamce ani jako zrovna čistotný národ zakládající si na pořádku singapurského rázu. Takže národ jako takový má před sebou dlouhou cestu ve zlepšení přístupu k těmto problémům. Nicméně, do Vietnamu jezdím pravidelně a můžu za sebe říct, že každý rok vidím drobný pokrok zejména v menší míře používání plastů a celkového pořádku.
Hanoj a především sever Vietnamu je dobře znám chovem a konzumací psů, kdy často psi suplují funkci vepříků na českém venkově. Vláda si je dobře vědoma toho, že pes nepatří na talíř a značně začíná prosazovat snížení chovu psů za tímto účelem. Místní mi tvrdí že do dvou až tří let by měl být tento nešvar (rozuměj konzumace psů) zcela vymýcen, tedy minimálně v Hanoji. V celostátním měřítku se bude jednat o běh na delší trať.
Ještě než přejdu k samotné restauraci, tak jsem krátce vyzpovídal Vy, což je mladá víla provozující rodinou veganskou restauraci Tinh Tam Tra, do které pravidelně docházím. (btw, ten krásnej web restaurace je moje dílo 😀)
Rozhovor
Čus Vy, jak bys vlastně sama sebe popsala? Zkus to pomocí pěti slov. Může být?
Jasně. Bláznivá, bláznivá, bláznivá, podivná a šílená. Alespoň takhle mě moji přátelé popisují, tak na tom asi něco bude.
Jakožto rodilá Hanojanka, jaké máš oblíbené místo v Hanoji?
Nemám vyloženě top oblíbené místo, často záleží spíše na náladě a také na tom, s kým trávím čas. Pochopitelně mám ráda několik zákoutí a kaváren. Povětšinou se nacházejí blízko West lake, kde je klid a docela čerstvý vzduch.
Přeskočme k jádru věci. Co ty a veganství?
Popravdě, já nejsem učebnicový vegan. Snažím se být. Stále jím méně a méně masa a v zásadě mám maso a další potraviny živočišného původu spíše jako doplněk. Někdy je to složité. Starám se o restauraci, ale také mě baví módní návrhářství a mám další menší projekty, jsem tedy hodně v pohybu a je skoro nemožné jíst pouze veganskou stravu. Prostě nestíhám a vozit sebou svačinu je také nerealizovatelné. Sem tam jím prostě to, co je po ruce.
Je to složité sehnat veganskou stravu ve Vietnamu?
Ve velkých městech je už mnoho možností. Pokud používáš aplikaci Happy Cow, tak uvidíš množství restaurací okolo sebe. Samozřejmě na venkově to je složitější. Každopádně i v sebemenší vesničce je market, kde lze nakoupit vhodné suroviny a uvařit si.
Oblíbené jídlo?
Jsem hrozná, ale zmrzlina.
Jak to máte s Vánocemi, co se u vás ocitne na rodinném stole?
Vánoce tady neřešíme. Je to pouze důvod k večírku.
Jakožto Čech se nemůžu nezeptat. Piješ pivo?
Jasně! Nejsem jeptiška 😀
No, to jsme trochu odbočili :). Ty jsi se během vedení restaurace a spolupořádání veganských meetingů seznámila s mnoha vegany z Vietnamu, ale i celého světa. Je něco, co na celé komunitě nemáš úplně ráda?
Nechci hodnotit celou komunitu, ale potkala jsem několik veganů, kteří byli velmi přísní a kritizovali lidi okolo sebe, i začínající vegany ohledně jejich disciplíny, místo toho, aby je raději podpořili. Někteří prostě chtějí ukázat, že jsou VEGANY a že jsou lepší oproti ostatním lidem. Takže ve výsledku úplně kazí pohled na celou skupinu a skoro zbytečně děsí lidi okolo sebe. Je to o lidském egu, ale to je běžné i v životě. Komunita jako taková je moc fajn až tedy na pár jednotlivců. Ale to je normální.
A co máš tedy naopak ráda na veganech?
V globálu bych řekla, že jsou to velmi hodní, vnímaví lidé, kteří se starají dobře o své okolí, zvířata, lidi, jsou moc fajn a ráda s nimi trávím čas. Co se týče Vietnamců, jsou méně arogantní, nejsou tak hluční a bezohlední. Na druhou stranu platí, že když se člověk stane veganem, tak se automaticky nemění na svatouška.
Pomalu, ale jistě bychom se měli přesunout k Tvé restauraci. Jak a kdy to celé začalo?
Restauraci jsme otevřeli před rokem a půl. Moje maminka je veganka již mnoho let. Před tím než jsme otevřeli vlastní místo, tak jsme chodili často jíst do různých veganských restaurací po Hanoji. Uvědomili jsme si, že všechna místa jsou si hodně podobná. Například bufety, spousta restaurací razí tento styl a skoro vůbec nemění menu. Přišlo nám jako dobrý nápad otevřít vlastní místo. Maminka je výborná kuchařka a všechna jídla, která podáváme jsou na základě jejich receptů.
Co bylo vůbec nejtěžší na začátku vaší cesty?
Asi utáhnout rozjezd finančně. Ale nyní je největší výzvou najít správné zaměstnance a naučit je pracovat podle naší filosofie. Pro nás není nejdůležitější vydělat hromadu peněz. Veškerý zaměstnanci jsou mladí lidé a doufáme, že díky práci u nás v restauraci porozumí základním hodnotám v životě. Občas je to ale složité, protože dnešní mladí mají hodně možností, vše je vzdáleno pouze na kliknutí na myši. Mnozí nejsou trpěliví a postrádají lepší povědomí o životě. Tyto vlastnosti jsou velmi důležité pro práci v kolektivu a při obsluze hostů. Takže hledat, učit a řídit nové zaměstnance je asi v současné chvíli ta největší výzva.
Tịnh Tâm Trà Vegan Restaurant – má název restaurace nějaký hlubší význam?
Tinh Tam znamená pozornost či všímavost. “Mindful” čajové místo, ve starověké Asii to bylo místo, kde se scházeli lidé a dobře si popovídali, seznámili se s novými lidmi a během toho pili čaj a jedli. Vytvořit podobnou atmosféru v naší restauraci je velmi důležité, chceme reprezentovat název nejlépe, jak umíme.
Je něco na co jsi skutečná pyšná ve své restauraci?
Nemáme žádné peníze na marketing. Snažila jsem se ze všech sil a Googlovala jako zběsilá, aby se co nejvíce lidí dozvědělo o našem podniku. Registrovala jsem nás na Google mapách, Happy Cow, Vietnamm, Foody a na další místa, máme Facebookovou stránku.
Hodně si cením toho, že drtivá většina recenzí je velmi pozitivní. Naši hosté se vracejí a chválí naše jídlo u svých známých, což mě opravdu těší. Co mi přináší úplně největší radost tak to, že mnozí lidé si vybírají mojí restauraci jako první místo, kam zamíří na večeři či oběd se svými známými, rodinami, kteří za nimi do Hanoje přijedou na návštěvu. Občas se mi stává, že mě i požádají, abych se seznámila se známými našich stálých hostů. To je skvělé, protože tento vztah už není typický vztah mezi zákazníkem a prodejcem, ale něco víc. Udržet tuto atmosféru je pro mě velmi důležité a i největší motivací.
Nekonečné díky za Tvé postřehy. Na úplný závěr, pokud by ses měla proměnit na zvíře, co by sis vybrala?
Kočku. Jinak není zač a zase někdy 🙂
O restauraci a pochoutky
Tak už přejdu na samotnou restauraci. Základem je přívětivý vchod, což je splněno na jedničku s hvězdičkou. Restaurace je poměrně ukrytá v boční uličce, proto zde panuje až nehanojský klid.
Prostory v prvním patře, kde nechybí ani balkónek. V přízemí je posezení s klasickými stoly.
No a teď představím pár dobrot. Jedna věc mě ovšem hodně překvapila. Většina jídel je dokonce lepší než vyhlášené pochoutky v “masové verzi”. Především u Pho jsem měl obavu, aby polévka s nudlemi nebyla pouze slabý odvar, ale opak je pravdou. Nevýhoda této restaurace je, že je příliš dobrá 🙂 . Absenci masa a jiného, člověk ani nezaregistruje, je prostě příjemně najezen a basta fidli.
Ještě drobný paradox. V době kdy jsem psal tento článek, tak jsem si procházel značnými žaludečními potížemi. Na oběd občas chodím do jednoho bufíku a delikátní masové kuličky mi značně zpestřily celé odpoledne. Respektive až jejich vyzvracení mi umožnilo alespoň částečný návrat do života. Teď už ale dobrou chuť.
Mám oblíbených asi 10 pokrmů. Není to sranda. Mezi absolutní topovku patří My Van Than, čili polévka s nudlemi a wontonovými knedlíčky. Famózní. Každá ingredience se připravuje trochu odlišným způsobem. Něco se smaží, něco vaří, jiné ohřívá na páře. Vše se následně smísí v misce a vytvoří naprosto harmonickou chuť.
Cena: 65.000 dongů (65 Kč)
Pho, klasika. Obvykle kuřecí či silný hovězí vývar. Veganská verze je však až překvapivě dobrá. Jedná se o kombinaci anýzu, skořice, zázvoru, cibule, koriandru, přičemž vše dohromady tvoří skvělou chuť polévky a vůni. Nechybí samozřejmě jemné nudle a zelenina…
Cena: 50.000 dongů (50 Kč)
Další v řadě je Bun Thang. Tinh Tam Tra restaurace je jediná v Hanoji, která podává tento pokrm ve veganské verzi. Zasuplovat původní ingredience byla údajně fuška, ale dílo se zdařilo. Velmi důležitou surovinou jsou čínské houby.
Cena: 55.000 dongů
Čerstvý a až návykově dobrý. Bun Tron. Hlavními ingrediencemi je různá čerstvá zelenina, která se postará o parádní barvu a dobrou chuť. Nechybí oříšky, pšeničný protein či chili papričky.
Cena: 55.000 dongů
Bun Cha, absolutní klasika. Kombinace zeleniny, mořských řas, rýžových nudlí a sladké omáčky.
Cena: 60.000 dongů
Smažené tofu, které je na povrchu křupavé, ale měkké uvnitř, namočené v sójové omáčce, nechybí zelenina a nudle, chili a limetka. Spojenectví čtyř chutí – sladké, slané, pálivé a kyselé. Sójová omáčka nahrazuje krevetovou.
Cena: 40.000 dongů
Hot pot. K tomu není co víc dodávat.
Cena: od 350.000 dongů
A na úplný závěr moje slabost. Pho Xao Gion. Smažené a křupavé rýžové nudle, čerstvá zelenina, sójová omáčka a houby. Po vybílení talíře se oblizuji jako kocour.
Cena: 60.000 dongů
Co říct závěrem? Z mnoha důvodů si nedovedu představit být veganem, ale jedno uznat musím na plnou hubu. Veganské jídlo může být leckdy velmi chutné. Člověk akorát nesmí mít předsudky a prostě zkusit nové, nepoznané. Minimálně restaurace Tinh Tam Tra ve mně vyvolala tento dojem.
Odpovědět
You must be logged in to post a comment.