Hlavní město Kolumbie. Bogóta. Řekněme, že když se mluví o tom, co podniknout v Kolumbii, tak Bogota se často v žebříčku nevyskytuje. Popřípadě někde na spodních pozicích. Což vlastně chápu, nicméně, i Bogota dokáže člověka na pár dnů zabavit. Ohromnou nevýhodou města je ovšem o trochu chladnější klima než v opěvovaném Medellínu či dalších částech země.
Důvod horšího počasí je prostý. Nadmořská výška. Město se rozléhá ve 2,500 metrech nad mořem.
Takže, co v Bogotě vidět a proč mě město bavilo? Vybral jsem 11 míst, co by člověka měly motivovat k průzkumu Bogoty. Každopádně, pokud plánujete zůstat v Kolumbii pouze pár dnů či týdnů, tak bych řekl, že 1,5 dne na Bogotu stačí tak akorát. Pokud jste milovník muzeí, tak 3 dny.
Plaza de Bolívar
Srdce historického středu města.
Nejcharakterističtější obraz celé Bogoty. První dům zde Španělé postavili během kolonizačního období v 16. století. Náměstí sloužilo mnoha účelům. Ať už jako místo shluku pro trhovníky, cirkusáky nebo pro býčí zápasy.
Dnes zde neřádí býci, ale poletují nenažraní ptáci.
Na náměstí stojí hned několik významných budov jako Palác spravedlnosti či sídlo Parlamentu. A taky si zde můžete nechat vyčistit boty.
Plazoleta Chorro de Quevedo
Takový zvláštní mixík historie a současnosti. Bario La Candelaria. Pokud jedete do Bogoty na otočku, tak právě někde v těchto místech je ideální oblast pro rozbytí stanu. Vše je na dostřel. Myšleno, kavárny, restaurace, historický střed, muzea či populární Monserrate.
Já během svého bogotského angažmá pobýval v hotelu Casa Del Sol. Umírněný hotel se snídaní a klidem v nočních hodinách. Cenovka za single pokoj byla okolo 50.000 COP.
Je dobré nechat se trochu unášet ve víru uliček a neplánovaně bloudit. Člověk se dopídí k vskutku pěkným zákoutím.
BBC = Bogota Beer Company
Jsme Češi a pijeme pivo, všude. Kolumbie zrovna nepatří mezi státy, kde by čepované pivo bylo možné zakoupit na každém rohu. Lahváče ano. Pro mlsné jazýčky je ovšem nutno uspokojit svoji žízeň v BBC “pivnicích”.
Pivo chutná zajímavě, nicméně patří mezi “luxusní” zboží. Cenovka začíná okolo 12.000 COP, za což máte 3 lahváče v levnější hospodě nebo 5 lahváčů při koupi v sámošce.
Muzeum zlata
Tento drahocenný kov se stal jednou z hlavních motivací toho, proč Španělé kolonizovali nejen Kolumbii, ale větší část Latinské Ameriky. Návštěva Muzea zlata je absolutní nutnost při otočce v Bogotě.
Tímto faktem je obeznámeno mnoho lidí, proto je potřeba se obrnit trpělivostí. Místy je nutné chvíli čekat než se člověk dostane k těm nejlepším kouskům. Především v prvním patře, poté se již návštěvnící rozprostřou a užijete si více klid.
Vstupné činí směšných 4.000 COP.
Monserrate
Takový bílý maják strážící celé město. Nahoru se lze dostat dvěma způsoby.
Po svých. Připravte se na cca 2 km dlouhý výstup, jež je dlážděn nekonečným množství schodů, ale i obchůdků, kde se lze občerstvit. Člověk se zapotí, ale již za pochodu se může kochat výhledem na nekonečnou Bogotu.
Možností číslo dvě je využití vlaku, potažmo lanovky. Oboje vyjíždí ze stejného stanoviště.
Jak říkám, Bogota vypadá nekonečně. Sluší se podotknout, že město nemá metro.
Ulice Carrera 8
Takový rej. Desítky obchodníků prodávající vše možné i nemožné, artistů různých kvalit a pochutit dobrých i nedobrých. Celá ulice slouží jako pěší zóna a především o víkendech či po večerech je zde skutečně hóóódně živo.
Restaurace Hibiscus
Moje oblíbené stravovací zařízení Hibiscus. Kolumbie nemá kdovíjak skvělou kuchyni, dle mého názoru. Hibiscus je ale fajn. Chodil jsem sem pravidelně na polední menu (v neděli zavřeno). Vždy nabízejí dva chody a světe div se, dokonce je i mění.
Cena za oběd je 11.000 COP, přičemž dostanete porci jako blázen. Včetně polévky a džusu.
Santa Clara muzeum
Dříve kostel, jež se přeměnil na muzeum. Santa Clara býval a je rozhodně nejkrásněji vyzdobený kostel v celé Bogotě.
Vstupné je zdarma.
Obecně, Bogota má ve svém středu mnoho dalších muzeí, co je dobré vidět. Ať už Botero muzeum, Národní historické muzeum, Muzeum moderního umění či Muzeum vojenské historie. Vstupné je většinou zdarma a sem tam najdete i popisky v angličtině.
Juan Valdez Café
Tohle je pro mě trochu kontroverzní místo, ale vysvětlím.
Jsem milovník kávy. Kolumbie patří mezi významné producenty tohoto zboží a umí nápoj i znamenitě připravit. Kolumbie dříve vyvážela tu nejlepší kávu a sami pili splašky. Tento jev změnil až jistý Juan Valdez. Muž, co naučil pít Kolumbijce dobrou kávu.
Jeho úspěch se rozrostl do takový rozměrů, že Juan Valdez Café je populární řetězec, často přezdívaný jako kolumbijský Starbucks. První kavárnu otevřeli v roce 2002 na letišti v Bogotě. Dnes je rozprostřen po celé Kolumbii. Má své “pobočky” také v USA, Evropě či Asii.
Dobrá káva, relativně drahá, servírovaná do papírových kelímků. V Bogotě je mnoho jiných útulných kaváren, kde si lze dopřát levnější a skvělou kávu. Já pravidělně chodil k Juanovi především díky jeho zahrádce, kde jsem si mohl na čerstvém vzduchu v klidu číst knihu a nikdo a nic, kromě žebrajících chudáků, mě nerušilo.
Obchody se suvenýry
Podobných pasáží, kde si koupit suvenýry s kolumbijskými motivy od triček, hrníčků, ozdob, sombréra, kávy, čokolády či coca čaje je hned několik. Tento vstup do pasáže obsahující desítky obchůdků se rozléhá hned vedle Muzea zlata.
Prostě chodit a mít oči otevřené
Univerzální tip pro cestování po jakémkoliv městě. Ale prostě platí, že často není špatně odbočit z hlavní cesty a bloudit.
Na druhou stranu to s blouděním v kolumbijských městech nepřehánějte. Mě osobně nikdo neobral, ale znám pár lidí, co se dostalo v nesprávnou chvíli na nesprávné místo. Vyhněte se nejchudším čtvrtím, liduprázdným místům a rozhodně tenhle typ turistiky neprovozujte ve večerních hodinách.
Jinak je Bogota a Kolumbie super.
Odpovědět
You must be logged in to post a comment.