Únor = období levných letenek. No a tak jsme se vyrazili na Kypr. Doufajíc, že si užijeme sluníčka, podnikneme nějakou slušnou túru a prostě se navnadíme na jaro. Jednoduché.
A jak operace proběhla? Nebudu vypisovat podrobný harmonogram akce, ale vypíchnu pár míst…
Túry
Na Kypru je relativně z čeho vybírat. Avšak, čáru přes rozpošet mi udělalo počasí. Né snad, že by se udál nějaký šílený rozmar přírody, ale jaksi mi nedošlo, že v okolí hory Olympus bude ležet sníh. No a jelikož jsme měli půjčené auto s letními pneu, tak se pro nás dostalo hned několik pěkných treků v okolí hory z obliga. Např: Artemis Trail, Pouzaris Trail, či Madari Trail a mnohé další.
Nicméně, nemusí pršet, jen když kape. Stále jsme měli kde brát.
Afrodité Trail nám zůstal plně přístupný. A jelikož se pohybujeme v období “mimo sezónu”, tak jsme měli větší část treku jenom pro sebe, včetně nejvyššího bodu. A uznejte, výhled z průběhu treku nebyl vůbec špatný.
Vouni Trail se také nacházel v příhodné poloze. Začátek pochoďáku byl, no řekněme úplně jarní!
Trasa vede v okolí vinic. Po většinu času by měl mít člověk krásný výhled na nejvyšší horu ostrova zvanou Olympus (1 952 m.n.m). Pro nás ovšem zůstala hora skryta v mracích. Tak alespoň ty vinice…
Následně jsme si už vyzobávali spíše méně známé poklady. Jedním z nich je i slušně ukrytá kaple Agia Parasevski. Vůz je moudré zaparkovat v blízké vesničce a kousek se projít. Popravdě, autem lze dojet až ke kapli, ale cesta je úzká, příkrá, nepohodlná. Úplně to nedoporučuji…
Jo a kaplička je odemčená. Vnitřek vypadá vskutku skvěle!
Neminuli jsme již nějakou tu dobu opuštěnou vesnici Foinikas. Doporučuji zaparkovat auto ZDE. A následně jít kousek po svých.
Platí, že všechno krásné jednou končí. Vesnička oplývala životem od 12. století, áááá, zvědavější čtenáři si mohou pohodlně přečíst o historii Foinikasu ZDE.
Pláže
Kypr je samozřejmě znám pro své parádní pláže. Vzhledem k ročnímu období ovšem nepanovaly ideální podmínky pro koupání… Takže jsme prozkoumávání oněch míst značně odflákli.
Ale i tak, jedna z těch úplně nejfotogeničtějších pláží se nazývá Afrodité.
Zastavili jsme se i na Limmi molu. Prázdné a milé.
Pak tu máme městské pláže v Paphosu (kde jsme po celou dobu pobytu bydleli), těch je mnoho. Na posezení a sledování západu slunce je ovšem asi úplně nejlepší “molo”, či jak to nazvat u starého hradu. No a když zrovna nebylo pod mrakem, tak to ušlo…
Kostely a kláštery
Těchto staveb je rozeseto po ostrově mnoho a mnoho. Nicméně, jejich odlišný styl poměrně záhy omrzí, alespoň nás. Navíc, k těm klášterům umístěným na listině UNESCO jsme se nedostali, takže v této kategorii můžu sloužit slabě.
Avšak, nedaleko Paphosu se nachází zajímavý kousek zvaný Agios Neophytos. Kaple, ležící na území klášteru je zabudována ve skále a je obohacena pěknými malbami.
Při kontrole blízkého kostelíku jsme si zase připadali jako v nějaké zmenšené verzi Minas Tirith.
Archeologický park Paphos
Pěkné místo, ale pozor, je třeba vstoupit do areálu se správným očekávání. Archeo park je umístěn na listině UNESCO a k vidění a následnému zamyšlení je toho dost. Ale nejedná se o žádný Persepolis či jiné slavné ruiny.
Doprava
Bez auta by to nešlo. Nebo šlo, ale člověk by poztrácel příliš mnoho času čekáním na autobusy atd. Půjčoven je habaděj, my využili Alamo (výhodou je nízká cena, ale půjčovna leží asi 15 minut od letiště, avšak, pracovníci půjčovny zajistí váš převoz k autu a následně na letiště k odletu). Pozor, na Kypru se jezdí vlevo. Ale silnice a cesty jsou ok.
Jídlo
Jsme lidi, musíme jíst a pít.
Meza. Typická pochoutka skládající se z několika chodů ryb a dalších mořských plodů. Za normálních okolností pochoutka. My se trochu nešikovně nechali vlakat do Restaurace Phivos, kde měl teda kuchař slabší den.
Ale při odchodu nás obdarovali nějakou místní pálenkou, i s broučkem na dně!
No a samozřejmě kebaby. Jsou všudy. Snad každý prodejce je připravuje trochu jinak, ale chutnají větsinou fajn.
No a je to! Ideální by bylo zřejmě přijet na jaře, kdy temploty již pobízejí ke koupání a treky okolo Olympusu jsou dostupné i s autem na letních gumách. Nicméně, i tak, inu, no nebylo to zlé…
Odpovědět
You must be logged in to post a comment.