Betlém

Do Palestiny jsem ani neměl v plánu jet, ale po diskuzi s jedním klukem z HongKongu jsem se rozhodl plán pozměnit. Již cesta z Jeruzaléma byla zážitkem. Postupně se naskýtaly úžasné výhledy, posléze se zjevila rázná “Seperation wall”. Pro mě jako turistu ohromná věc, která může s trochou fantazie připomínám Berlínskou zeď. Místní jí samozřejmě vnímají mnohem hůře, což se nedivím, protože v samotném Betlému se člověk cítil stísněně a ve vzduchu byl cítit jakýsi tlak.

Po výstupu z autubusu jsem se okamžitě objevil v obležení taxikářů, kteří by se roztrhli jen aby člověka dostali do auta. Nakonec jsem se nechal ukecat. Taxikář hned navrhoval spousty míst k návštěvě za zcela unikátní cenu, jak jsem později zjistil, tak zde nabízel každý své služby za cenu, “co nemá obdoby”. Teď vážně, taxíky zde skutečně nebyly drahé. Dohodli jsme se na ceně 30 NIS za přejezd k nejznámnějímu místu zdi, která je pokryta grafiti, s tím, že na mě zdarma počká dokud si místo nenafotím a posléze mě zaveze do centra, celkem asi 10 km. Snad 90% taxikářů zde brázdili silnice ve Škodovkách, většina z nich byla staršího data, ale byla to sranda.

Po přejezdu do centra jsem zamířil do Chrámu, kde se narodil Kristus. K mé smůle zrovna procházel interiér rekonstrukcí, takže to trochu kazilo dojem. Nicméně I tak je atmosféra na samotném místě skvělá, je cítit jakousi důležitostí.

V poledne probíhala na náměstí skupinová modlitba muslimů. Docela zážitek, ale přitom mi šel I trochu mráz po zádech, hlavně když se I z okolních mešit začalo rozléhat ,,Aláhu Akbar....”

Posléze jsem procházel místní krámky a dal se do hovoru s jednou prodavačkou. Ptala se mne odkud jsem, řikám: ,,The Czech republic”. A ona hned odvětila: ,,Jak se máš?” > následně jsem zjistil, že její syn studoval v Praze a vzal si za manželku Češku. Jak je ten svět malej

Autor: m.iker

nohynacestach.cz - Copyright 2016
Thanks for subscribing. Share your unique referral link to get points to win prizes..
Loading..